PSYCHOLOGIA

FAKTY I MITY O MĘSKIEJ SPERMIE

Wokół męskiej spermy narosło przez lata wiele mitów. Z pewnością ma to związek z faktem, że jest nam ona niezbędna do zapłodnienia i powstania nowego życia. Swoje trzy grosze dołożył również wzrost zainteresowania uprawianiem seksu oralnego czy popularyzacja pornografii, gdzie męski wytrysk jest jednym z kluczowych elementów. Sprawdźmy więc, które z panujących przekonań mają pokrycie w rzeczywistości.

Sperma działa nawilżająco na skórę – MIT 

Prawdopodobnie legendę te wymyślili mężczyźni, chcący aby partnerka przyjęła ich wytrysk na określoną część ciała. Sperma nie działa nawilżająco, chociaż zawiera wiele cennych składników i witamin. 

Ananas może zmienić smak spermy – FAKT 

I nie tylko ananas, ale też maliny, papaja czy mango mogą sprawić, że sperma będzie miała wyraźnie słodszy smak. Dla odmiany warto unikać mięsa, szparagów i czosnku, które powodują, że sperma zyskuje nieprzyjemny smak.  

Sperma to głównie plemniki – MIT 

Plemniki to tylko 1% nasienia. 95% to woda (jak w całym człowieku), a poza tym cukier, minerały i inne substancje jak na przykład kreatyna, kwas cytrynowy, aminokwasy czy glikoproteiny. 

Plemniki umierają w wodzie – MIT 

Nie na darmo nazywane są doskonałymi pływakami. A na poważnie, seks w wodzie czy kąpiel po stosunku nie zabija plemników i nie uniemożliwia zajścia w ciążę. Ciągle jednak wytrysk musi nastąpić w pochwie. 

Wysoka temperatura szkodzi spermie – FAKT 

Udowodniono naukowo, że dla spermy najlepsze warunki to temperatura o ok. 3 stopnie niższa niż temperatura ciała. Badania wskazują też, że jakość spermy jest lepsza w miesiącach zimowych i jest w niej wtedy więcej zdrowych plemników. 

Kolor spermy świadczy o ilości wytrysków – FAKT 

Częste orgazmy powodują, że sperma jest bardziej rozcieńczona oraz jest w niej mniej plemników przez co może wydawać się bardziej biała lub bardziej przezroczysta. Jednak już zbyt żółta sperma świadczy nie o długiej abstynencji, a o infekcji. 

Sperma może przetrwać poza ciałem – MIT 

Nasienie obumiera i wysycha w niesprzyjających mu warunkach, a takie właśnie panują poza ciałem mężczyzny lub kobiety. Dlatego jeżeli sperma nie zostanie umieszczona w pochwie nie ma możliwości zapłodnienia.  

Orgazm zawsze wiąże się z wytryskiem – MIT 

Spermatogeneza, czyli proces produkcji spermy zabiera trochę czasu, dlatego jeżeli mężczyzna ma już za sobą kilka orgazmów w jednym dniu i wykorzystał cały zapas spermy to może nastąpić tzw. suchy orgazm. 

Do zapłodnienia może dojść kilka dni po stosunku – FAKT 

Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety od 2 do 5 dni, dlatego jeżeli w międzyczasie dojdzie do owulacji, czyli uwolnienia jajeczka, możliwe jest zapłodnienie. 

Wytryski zawsze są obfite – MIT 

To zależy co rozumiemy przez słowo obfite. Średnio podczas wytrysku uwalniane jest kilka mililitrów spermy, czyli niecała łyżka. Za to w takiej ilości może znajdować się nawet 500 milionów plemników. 

0 Komentarze
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*